NA BADANIE PROSZĘ DOSTARCZYĆ :
- SKIEROWANIE
- ZGODĘ NA BADANIE
- WYPEŁNIONĄ ANKIETĘ ANESTEZJOLOGICZNĄ ORAZ ZGODĘ NA ZNIECZULENIE
- POTWIERDZONY WNIK GRUPY KRWI
- AKTUALNE ZLECONE BADANIA – Morfologię oraz czynniki krzepnięcia
CO TO JEST HISTEROSKOPIA I PO CO JĄ WYKONYWAĆ
Histeroskopia to metoda diagnostyczna i terapeutyczna służąca do oceny wnętrza macicy. Jest to najdokładniejsze dostępne badanie umożliwiające bezpośrednią obserwację jamy macicy, usunięcie zmian, takich jak polipy czy mięśniaki, oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Histeroskopia jest wykorzystywana w diagnostyce nieprawidłowych krwawień z macicy, niepłodności, poronień nawykowych oraz do oceny i leczenia zmian widocznych w badaniach obrazowych.
Histeroskopia jest badaniem inwazyjnym, polegającym na wprowadzeniu cienkiego narzędzia optycznego zwanego histeroskopem przez pochwę i szyjkę macicy do wnętrza
macicy. Dzięki kamerze zamontowanej na końcu histeroskopu, lekarz może dokładnie obejrzeć ściany macicy i zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości.
WSKAZÓWKI
- Podana godzina to czas zgłoszenia się do Pracowni Endoskopowej. NIE jest to czas badania. O kolejności i czasie wykonania badania decyduje lekarz.
- Na badanie w znieczuleniu prosimy, aby pacjent miał zapewnioną osobę, która odbierze go po zakończeniu procedury. Osoba ta nie musi towarzyszyć pacjentowi podczas przybycia na badanie, ale jej obecność po zakończeniu badania jest obowiązkowa.
- Badanie histeroskopowe trwa około 20 – 40 minut, i może ulec wydłużeniu w przypadku usuwania zmian w macicy stąd dokładny czas badania może ulec przesunięciu. Po badaniu pozostaną Państwo około 1-2 godzin w pokoju wypoczynkowym. Proszę poinformować o tym osobę towarzyszącą.
- Po histeroskopii pacjentka może odczuwać lekkie pobolewanie podbrzusza lub skurcze, które powinny ustąpić w czasie. W razie przedłużających się dolegliwości należy skontaktować się z Ośrodkiem.
- Pacjentka otrzymuje wstępny opis badania bezpośrednio po zabiegu. Jeśli pobrano wycinki do badania histopatologicznego, wyniki będą DO ODBIORU W Poradni Ginekologii Onkologicznej – gab B011 wraz z dalszymi zaleceniami.
- Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka, astma i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
- Osoby chorujące na cukrzycę powinny poinformować o chorobie personel przyjmujący do pracowni endoskopowej. W dniu badania nie należy przyjmować porannej dawki insulin i doustnych leków przeciwcukrzycowych. Osoby posiadające glukometr prosimy o wykonanie badania poziomu glikemii 3 razy dziennie w dniu poprzedzającym histeroskopię i rano w dniu badania.
- Osoby przyjmujące leki: ○ obniżające krzepliwość krwi: Acenocumarol, Sintrom, Warfin, Pradaxa, Xarelto powinny około 7 dni przed badaniem skonsultować się z lekarzem kierującym w celu ewentualnej modyfikacji terapii – zmiana w/w leków na heparynę niskocząsteczkową (np. Clexane, Fraxiparine). Na badanie lub zabieg należy zgłosić się z aktualnym i prawidłowym wynikiem układu krzepnięcia (APTT, INR).
○ antyagregacyjne:
– Tiklopidyna (Aclotin, Ticlo i inne preparaty) – należy je odstawić na 7-10 dni przed badaniem.
– Klopidogrel (Areplex, Plavix, Clopidix i inne preparaty) – należy je odstawić na 5 dni przed badaniem.
– Tikagrelor (Brilique), Prasugrel (Efient) – należy je odstawić na 7 dni przed badaniem.
Osoby, które pobierają powyższe leki powinny skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu (POZ) celem modyfikacji stosowanej terapii. Informacja o kontynuacji leczenia przeciwkrzepliwego po zabiegu będzie przekazana po zakończeniu badania. - Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Wskazane jest zabranie ze sobą tych leków.
- Prosimy o założenie wygodnego, luźnego ubrania, które można łatwo zdjąć i ponownie założyć po zakończeniu badania.
- Należy również pamiętać, aby na badanie zgłosić się na czczo.
- W sytuacjach wyjątkowych może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji w oddziale szpitalnym. Prosimy uwzględnić to w swoich planach.
- Prosimy nie zabierać ze sobą przedmiotów wartościowych.
- Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania histeroskopii jest trudny do przewidzenia.
- Po badaniu w znieczuleniu NIE WOLNO prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.